Rectus Abdominis Това са плочковидните мускули, които помагат на горната част на тялото да се извива. Именно за тези мускули си мислим, когато казваме „плочки”.
External Obliques (външни коси) Те започват от ребрата и се спускат диагонално към двете страни на кръста. Въртенето на кръста като в движенията при голфа, тениса и хокея е функция предимно на външните коси мускули. Дори основното движение при коремните преси, свързано с rectus abdominis, не би било възможно без силно извиване на външните коси мускули за стабилизиране на торса.
Вътрешни коси Тези мускули лежат между гръдния кош и външните коси мускули и също се спускат диагонално от двете страни на кръста. Подобно на външните, вътрешните коси мускули също се включват при въртенето на торса.
Traverse AbdominisТова е тънък мускул, който върви хоризонтално, опасвайки корема Ви. Популярно наименование на мускула е „корсет” заради функциите му на компресор на корема.

Отново ще обясня (за тези, на които латинския не е майчин език :), че нито един от мускулите на корема НЕ преминава през тазобедрената става, т.е. не предизвиква движение в нея.
Следователно всяко упражнение, при което движението е в тазобедрената става може да натоварва коремните мускули само вторично.
Други мускули извършват основното движение а те само им помагат. Движението, което извършват мускулите на корема е приближаване по един или друг начин на гръдния кош към таза.
От голямо значение при коремните преси е правилното дишане! По време на изпълнението на позитивната част на всяко повторение трябва да се издишва, като не трябва да се задържа въздуха. По време на изпълнението на негативната част се вдишва. За улеснение поемете въздух и тогава започнете серията.
Коремни преси на топка
Опира се гърба на топката и внимателно се изправят краката, до заемане на легнало положение върху топката. Поема се дълбоко въздух и се изправя максимално горната част на трупа, като въздуха се издишва. Отпуска се тялото обратно като се вдишва. Движението е плавно и контролирано.
Повдигане на таза от лег Лег на пейка, краката повдигнати под прав ъгъл спрямо тялото. Ръцете хванати за лежанката под таза или над главата. Поема се въздух и се повдига леко таза, като се издишва въздуха.. Отпуска се обратно и се поема въздух. Амплитудата на движение е малка – само няколко сантиметра. Възможна грешка при изпълнението на това упражнение е прекаленото залюляване на краката.
0 коментара:
Публикуване на коментар